Джобните пари, които даваме на децата, са ценен инструмент за тяхното финансово възпитание. Ето и конкретни практически насоки как да използваш този инструмент:
Първи крачки към спестяването
В основата на бюджетирането стои правилното разпределение на личните финанси – за покриване на разходите и спестяване.
В случая личните финанси на детето са неговите джобни и за да се научи да спестява част от тях, е добре сумата, която му даваш, да е малко по-голяма от дневните му нужди.
Например, ако за храна в училище са му необходими 2 лева, дай му 3 лева. Важно е да му обясниш, защо получава повече пари и как може да ги използва – или да ги похарчи за допълнителни покупки през деня, или да ги спести, за да си купи нещо по-скъпо след време. Покажи му с нагледен пример как, ако спестява всеки ден по 1 лев, в края на седмицата ще има 5 лева – а те ще му стигнат за любимото списание или друга желана вещ. В по-ранна възраст за децата е по-лесно да възприемат стойността на парите чрез вещите, които притежават. Затова ефектът от финансовото възпитание ще е положителен, ако получи конкретен измерител на паричната равностойност.
Бонусна система за постижения
Друга полезна практика за финасова грамотност е да създадете заедно „бонусна схема“.
Това означава да определите минимален размер на джобните и към него да добавяте пари за постигнати постижения. Например, 5 лева при отлични оценки през седмицата или добро представяне на състезание или олимпиада по даден предмет. Така детето ще се научи, че усилията се възнаграждават.
Разбира се, може да има и обратна страна. При слаби резултати бонусите отпадат или временно се намалява базовият размер на джобните. Тук е важно да обясниш на детето, че така мама и татко изкарват своите доходи и затова е добре да свикне отрано с подобна система на възнаграждение.
Управление на спестените пари от джобни
Ако видиш, че детето се справя добре с парите и пести, можеш да му помогнеш да управлява по-добре спестяванията си.
Добър подход е да го научиш да планира какво иска да си купи. След като направи списък, разделете по-дребните покупки, като нова тениска, от по-големите, като видео игра. Определете две различни касички – една за големите и една за дребните покупки. Така детето само ще преценява в коя да слага повече от спестените пари в зависимост от желанията си.
Тук е важно да покажеш, че ще може да разчита и на помощ от теб. Например, ако не му достига определена сума за голяма покупка, можеш да му помогнеш, при условие, че се справя добре в училище, да речем.
Още идеи и насоки за финансовото възпитание на децата, можеш да разгледаш и в нашия наръчник по финанси за деца.