В днешно време в повечето домакинства работят и двамата партньори, независимо кой печели повече и двете страни имат доходи. Около 60 - 65% от семействата в България решават да заложат на общ семеен бюджет, докато отделният семеен бюджет (често срещан в Америка и Западна Европа) е предпочитан от по-малко от 15% от двойките у нас. Други семейства използват семеен бюджет, който е смесен, той предполага партньорство между съпрузите. За щастие тук няма правилно или грешно, всеки си има свои варианти и начини за разпределяне на семейния бюджет. Въпреки различията в това, има общи правила и принципи, които е добре да спазвате.
Ето в няколко стъпки как да управлявате ефективно семейния бюджет:
Направете анализ на приходите и разходите
Направете списък с всички доходи, които получавате за месеца, те трябва да бъдат в нетно състояние. Важно е след като си знаете доходите за месеца, след това добре да проследите разходите си. За да сте максимално точни, може да си записвате някъде всеки един разход. Разходите ви е добре да са разделени в категории.
Планирането за нерегулярните плащания или тези, които са приложими един или два пъти в годината е също от съществено значение, например данъците на автомобила и жилището, годишен преглед, смяна на гуми и други. Също така и разходите за екскурзия или почивка, няма как да се вземат от месечните, това би повлияло зле на бюджетния план за месеца.
Съставете бюджетен план
След като имате ясна представа за приходи и разходи, следващата стъпка е да създадете бюджетен план, който да ви помогне да управлявате средствата си по-ефективно. Определете кои разходи са най-важни и трябва да бъдат покрити първо. Това са приоритетните разходи, включват жилище, храна, комунални услуги и транспорт. За разходи като забавления или по-скъпи покупки, би било добре да определите лимит, който е препоръчително да не го надвишавате.
Опитайте се да заделите поне 15 – 20% от заплатата ви. Като имайте предвид, че 10% е абсолютният минимум. Естествено процентът може да расте при по-големи доходи. Независимо дали един или двама души от семейството получават доходи, този принцип важи за всеки един член от семейството, получаващ заплата, няма значение колко е тя. Не оставяйте тази задача за края на месеца, защото е доста вероятно парите от нея вече да са похарчени. Тези спестявания могат да бъдат разделени за пера като авариен/спешен фонд (спестяванията, с които бихте могли да преживеете поне 6 месеца), застраховка, инвестиции и постигане на финансови цели.
Поставете си финансови цели
Независимо дали имате общ бюджет или не, е много важно да имате общи финансови цели. В едно семейство те са изключително важни, защото създават единство и яснота за приоритетите, като всички членове работят заедно към общи цели. Те насърчават съвместна отговорност за финансовото благополучие на семейството. Плановете за бъдещето мотивират за разумно управление на бюджета и спестяванията. Те не са просто цифри и числа, а финансовите цели дават мотивация, посока и чувство за цел.
Правете мониторинг на бюджета и го коригирайте когато се налага
Ефективното управление на бюджета изисква редовен преглед и корекции, когато е необходимо. Препоръчително е да преглеждате бюджета си на месечна основа, за да видите как сте се справили и дали имате променливи разходи. Проверете дали има области, в които може да се направят подобрения или да спестите повече. Чрез редовен преглед на приходите и разходите, семейството може да проследи дали се придържа към планирания бюджет и да идентифицира области с отклонения. Също така мониторингът служи за оценка на прогрес към дългосрочни цели и поддържа мотивацията за спестявания и разумно харчене. Този процес гарантира, че финансовото състояния на семейството остава стабилно и под контрол и е изключително важно за постигане на финансовите ви цели.
Управлението на семейния бюджет е непрекъснат процес, който изисква планиране, дисциплина и редовен мониторинг. Планирайте си един час месечно (в по-добрия случай седмично) и си направете финансова среща с партньора. Чрез правилно разпределение на приходите и внимателно управление на разходите, можете да осигурите финансова стабилност за вашето семейство и да постигнете дългосрочните си цели.