За да постигнеш финансова стабилност, е необходимо да управляваш правилно парите си.
Ето кратък наръчник, с който да планираш личните си финанси.
№1 Избери си подходящ инструмент
Има няколко метода, чрез които да създадеш годишен бюджет:
-
Можеш да го опишеш на ръка, като си подготвиш молив и калкулатор.
-
Да създадеш електронна таблица в компютъра си, използвайки Microsoft Excel.
-
Или да изтеглиш някоя от безплатните програми за онлайн бюджетиране.
№2 Анализирай миналогодишните си приходи и разходи
За да направиш възможно най-точен бюджет, е добре да анализираш приходите и разходите си за изминалата година.
Прегледай последните си банкови извлечения, кредитни карти, сметки за комунални услуги и всичко друго, което ще ти помогне да разбереш колко си спечелил и похарчил.
№3 Опиши приходите си
Запиши всички месечни приходи, на които ще разчиташ през годината:
-
Заплата
-
Бонус
-
Рента
-
Лихва
-
Стипендия
-
Пенсия
-
Доход от допълнителна дейност
№4 Направи детайлна прогноза на разходите си
Можеш да си помогнеш с информацията от месечния си семеен бюджет, ако си водиш такъв, или на база на миналогодишните разходи да прогнозираш новите.
Запиши ги в таблица, като се опитай да бъдеш колкото се може по-подробен в описанието - не поставяй всичко под общ знаменател „сметки”.
Годишният бюджет включва разходи по различни пера. Основните са:
-
Данъци. Основните данъци и такси са свързани с имота и автомобила. При тях обикновено няма голяма разлика с предходната година, така че ще можеш лесно да заложиш конкретна сума за тях.
-
Застраховки. Има задължителни и доброволни застраховки. Предвиди си пари за плащането на задължителните и помисли дали да не защитиш дома и близките си с някоя от доброволните типове застраховки.
-
Винетки. Ако пътуваш с автомобила си в страната, няма как да избегнеш подобен разход.
-
Почивки. Не забравяй да планираш годишните си почивки, така ще се възползваш и от по-добрите условия за ранни записвания.
-
Подаръци. Основните поводи, по които купуваш подаръци, са рождените дни и Коледа. Когато планираш бюджета за подаръци, предвиди възможно най-отрано на кого ще купуваш подарък и на каква стойност.
-
Планирани ремонти на дома. Заложи разходи отрано, за да не натоварят излишно бюджета ти.
-
Покупка на нова техника. Внимателно прецени в кой месец ще разполагаш със свободни средства или ще можеш да си позволиш кредит за стоки на изплащане и планирай покупката за него.
-
Разходи за поддръжка на автомобил. Тук трябва да предвидиш задължителните разходи като: смяна на масло и филтри, гуми, профилактика на спирачната система и други.
Всички тези разходи можеш да разпределиш в категории на три части: фиксирани разходи, променливи разходи и извънредни разходи. На база разходите и приходите определи и каква сума можеш да отделиш за графа спестявания.
За по-големите разходи, било то извънредни или планирани проекти, като ремонт или покупка на автомобил например, можеш да използваш потребителски кредит. С него ще разсрочиш плащанията си напред във времето и няма да натовариш месечния си бюджет. Освен това, с кредит за покупка на автомобил много потребители успяват да си купят и по-скъп и качествен модел.