Наближаването на празниците е добър момент да прегледаш семейния бюджет и да заложиш разходите до края на тази и за началото на следващата година. Ето и малко помощ от нас.
Коледа
Коледните и Новогодишни празници са най-сериозния разход, който те очаква до края на годината. За тях задължително трябва да предвидиш бюджет за подаръци и храна за празничните трапези. За да се справиш по-лесно с бюджета ти предлагаме да си припомниш нашите идеи за разумно празнично пазаруване и за покупки в последния момент.
Почивка между празниците
Имай предвид и, че между двата празника има няколко работни дни, които можеш да слееш в дълга отпуска и да пътуваш. Това означава, че ще трябва да предвидиш бюджет и за почивката. Можеш да спестиш от това перо, ако рискуваш и направиш резервация в последния момент.
Нова година
Изпращането на старата година също е свързано с разходи. Те са по-големи, ако решиш да празнуваш извън града и по-малки, ако предпочетеш домашно парти. В първия случай отново можеш да спестиш, ако издебнеш изгодна оферта в последния момент. А ако си на ресторант имай предвид, че обикновено кувертите започват от 55-60 лева на човек.
Разходи в началото на годината
Много пъти сме говорили за текущите разходи като битови сметки, вноски по кредити и застраховки. Това са пера в бюджета, които няма как да избегнеш, така че предвиди определена сума за плащането им.
Друг разход, който излиза в началото на годината е за винетка на колата. Ако пътуваш трябва да имаш нова, защото глобата е много над 96 лева, колкото струва винетката.
Това са основните разходи, които могат да възникнат в края на тази и началото на следващата година. Съветваме те да ги предвидиш в семейния си бюджет. А ако все още нямаш такъв, това е добър момент да започнеш да водиш по-стриктно личните си финанси.