Перфектното почистване на дома, често зависи и от качеството на прахосмукачката, която използваш. Как обаче да я избереш?
Понякога високата цена не ти гарантира желания резултат, ето защо подготвихме няколко съвета, които ще ти помогнат да избереш най-добрата прахосмукачка съобразена с нуждите на дома ти:
Мощност
Първото нещо, което трябва да погледнеш при избора на прахосмукачката е нейната всмукателна мощност. Колкото по-голяма е тя, толкова по-голямо е количеството прах, което поглъща за минимално време. В зависимост от това какви повърхности ще почистваш с нея можеш да определиш мощността ѝ. Например, ако домът ти няма килими и са повече гладки повърхности можеш да избереш до средна мощност. Ако имаш домашен любимец и различни по дебелина килими и мокети, те съветваме да се спреш на такава с голяма всмукателна мощност.
Накрайници
След силата на всмукателната мощност следващи по важност са видовете накрайници, които има прахосмукачката. Има много модели, които предлагат повече от 3 накрайника, като стандартно видовете са за тапицерии с къса твърда четка, с дълга мека четка и за ъгли с плоска форма. Съветваме те да обърнеш специално внимание на видовете накрайници в зависимост от нуждите ти. Често космите от домашните любимци са трудни за почистване, затова, ако имаш такива, е добре моделът прахосмукачка да има турбо накрайник. Той представлява валяк с широк отвор, който се върти под въздействието на силна въздушна струя. Лесно почиства дебели килими, които често събират между снопчетата си прах, влакна и косми.
Тръби
В зависимост от материала си, тръбите са пластмасови и метални. Препоръчваме ти да избереш прахосмукачка с метални тръби, защото са по-устойчиви и по-трайни от пластмасовите. Телескопичните са по-удобни, защото лесно можеш да настройваш желаната дължина на тръбата, за да достигнеш всички места в дома си.
Филтри
Според филтъра си прахосмукачките могат да бъдат с текстилни торбички, които пречистват въздуха доста ефективно. Друга опция е хартиената торбичка, която обаче намалява всмукателната мощност. Можеш да избереш и прахосмукачка без торбичка, при която праха се събира в контейнер, който лесно може да се почиства и мие. При тях има филтър, който трябва да бъде сменян на всеки 6 или 12 месеца. Друг вид филтър е водният, който представлява резервоар с вода, през който преминава въздуха заедно с праха. Когато избираш прахосмукачката си имай предвид дали някой член от семейството ти страда от алергии. Ако е така, те съветваме да не се спираш на такава с торбичка, защото тя увеличава риска от алергии.
При избора внимателно сравнявай цените в различните магазини. Можеш да вземеш идеалната за теб прахосмукачка, без да правиш компромис с качеството, с потребителски кредит от БНП Париба Лични Финанси. А ако ти предстои по-голям ремонт ти предлагаме да видиш нашите съвети за освежаване на дома.