Много хора си казват „Трябва да започна да спестявам, но ми е трудно да отделям средства.” Ето защо ти предлагаме лесна система, с която накрая на годината ще имаш заделени над 1 700 лева.
Как да започнеш?
Началото е много лесно. Трябва ти голям буркан, монета от един лев и дисциплина. Вземи буркана, пусни вътре левчето, затвори капака и забрави буркана за 1 седмица. Така е дадено началото на годишния спестовен план, а цената е намаление на седмичния бюджет с един лев.
В началото на втората седмица вземи буркана, и този път сложи вътре 2 лева. През третата седмица пусни 3 лева, през четвъртата – 4 и така докато годината свърши. Най-добре е тази спестовна програма да започне през първата седмица на годината и да завърши през последната. Ако всяка седмица в буркана е пускана сумата от предходната плюс един лев, накрая на годината вътре ще има 1 729 лева, което е доста добро спестяване.
Защо тази система е лесна за изпълнение?
В основата на подхода лежи намаляването на седмичния бюджет с един лев в продължение на една година. Ако човек може да се лиши от 4-5 лева, е много вероятно да има възможност да отдели и 10-15. Всичко е въпрос на дисциплина и умело оптимизиране на разходите. Това е и причината парите да се пускат в началото на седмицата и бурканът да не се пипа до следващия понеделник.
Може ли да се импровизира?
Разбира се. Може да започнеш с 50 стотинки, които да станат левче, после 1,5 лева. Така събраната сума ще е два пъти по-малка, но пък когато видиш резултатите от спестяването, това ще е стимул за следващата година. По отношение на сумата, всеки може сам да прецени с каква да започне. Важно е да не се пропуска седмица и да се следва стъпката на увеличаване на спестяванията.
Има и алтернативен подход – вместо сумите да се увеличават – да намаляват. Така в първата седмица можеш да пуснеш в буркана 52 лева, през втората – 51 и така нататък. Резултатът като спестени пари ще е същият, но пък бюджетът ще се увеличава с един лев всяка седмица.
Защо да го направиш?
Най-очевидния отговор е, за да спестиш пари. Но има още едно голямо предимство – така ще придобиеш навици за по-умело управление на личния си бюджет. А колкото по-рано ги усвоиш, толкова по-добре. За това, ето защо е добре да си припомниш и нашите пет съвета за парите, когато си на 20 години.